063 898-01-93 Viber: +38 066 635-58-33

Дід Мороз і Санта Клаус ДРУЗІ чи ВОРОГИ?

Дід Мороз і Санта Клаус ДРУЗІ чи ВОРОГИ?

Вони не бачилися ніколи, але якби зустрілися - потоваришували б? Чи почали воювати?

Ми думаємо, що хоч вони й не зустрічалися ніколи, але зустрівшись, начебто потоваришували.

У кожного слов'янина Новий Рік асоціюється з очікуванням ДідаМорозу, з казковими чудесами, чарами та подарунками.

Всі чудово знають: де Дідусь народився, хто йому допомагає і навіть на чому він їздить. У нього є іноземний колега, який у католиків відомий як Санта . Давайте заглибимося в історію появи цих головних чарівників зими, а також розберемося в чомусь вони схожі, а в чому кардинально відрізняються.

Дід Мороз та костюм Діда Мороза

Його прообраз існував ще язичницької міфології східнослов'янських народів. Це був дуже суворий Дід.

Спочатку цей Дід був не дуже добрий і миролюбний, як усі звикли. Він відрізнявся від сучасного Діда Мороза з мішком подарунків та чарівним палицею, що дарує малюкам добро та щастя.

Раніше цей злісний дідуган міг своєю палицею заморозити насмерть норовистика або його врожай. Дід жив у крижаній хатинці, в яку простому смертному вхід було заборонено.

А ось уже сучасний образ Діда Мороза з'явився набагато пізніше. І варто зауважити, не без долі Санта Клауса. Головним персонажем для Різдва та Нового Року Дід став завдяки впливу західноєвропейських повір'їв та традицій.

Через деякий час усім відомий злісний Дід перетворився на доброго дідуся з сивою довгою бородою і проявом милосердя (може Дід просто з віком підібрав?).

Його поява завжди була на Різдво. Дід почав з'являтися у довгій шубі, яка була незмінна, та валянках. Завжди був у компанії внучки – Снігуроньки (персонаж, який має коріння у язичницьких міфах східних слов'ян). З казкового лісу вони з'являються на санях, які запрягаються трійкою коней. Ну а далі вони проходять вулицями та під ялинкою діткам залишають подарунки, пересуваючись пішки або на лижах.

2005 року Діду Морозу придумали батьківщину. З того часу всі вірять, що його народження – Новий Устюг (Волгоградська область). День народження Дідусь теж придбав – 18 листопада, але рік свого народження дідусь нікому не каже.

Санта-Клауса і костюм Санта-Клауса

Санта Клаус теж має свій прообраз, який схожий і на глибини історії. Втім, давніми легендами Санта Клаус не славиться і не згадується як товстун у червоному каптані. До XVI століття всі різдвяні подарунки в Європі дарували від імені Святого Миколая Мирлікійського.

Санта Клаус, найпопулярніший дідусь, походить від голландського Синтерклаасу, тобто Святого Миколая. За легендою реальний єпископ постійно дбав про дітей.

Синтерклаас зовсім не був схожий на веселого дідуся в червоному сіпуні, а носив робу. Він був привезений колоністами в Америку і завдяки фантазії та зусиллям письменників і коміксистів згодом став схожим на англійську Father Christmas (він же з'явився в XVII столітті в Об'єднаному Королівстві). Прийшли волхви. Немовля міцно спало.

Саме від нього останній варіант головного чарівника зими і отримав свою назву. Набагато пізніше (1823 року) Клемент Кларк Мур написав вірш «Різдво на порозі, мул Візит Санта Клауса», який був викладачем семінарії. У вірші Санта був представлений добрим ельфом. Який, як правило, з'являвся на восьми оленях і проникав до будинку через димар, щоб залишити подарунки дітям. Про доброго Санта Клауса дізналися все тому, що вірш потрапив до газети. Ще через сорок років карикатурист Наст Томас, який жив в Америці, намалював повністю образ Санта Клауса для обкладинки журналу «Харпер Віклі».

Пізніше Наст Томас зробив ще багато малюнків із описом життя Санта Клауса, і визначив його місце проживання – Північний полюс. У малюнках образ ельфа постійно вдосконалювався, і дуже скоро перетворився у всьому відомого милого товстуна в милих круглих окулярах, з білими вусами і бородою. Подейкують, що карикатурист намалював образ із себе. Сам Наст був немаленькою, вгодованою людиною не дуже великого зросту і мав великі вуса та широку бороду.

Сучасний Санта Клаус, який відомий зараз усім, з'явився завдяки рекламі компанії Кока Кола в 1931 році.

Саме в цейчас Санта Клаус «придбав» собі симпатичний червоний з білим каптаном і ще одного (дев'ятого) оленя в упряжку.

При цьому Санта-Клаус

змінив свою батьківщину на Лапландію.

Чому вони такі різні?

Дід Мороз та Санта Клаус мають принципові відмінності, які дуже легко пояснити та обґрунтувати. По-перше, вони виникли у різних культурах. По-друге, вони мали різні прообрази. По-третє, у них різні батьківщини та кліматичні умови.

Сучасний Санта Клаус має зовсім земний прообраз. Він веде себе як добрий миролюбний товстун, як добрий сусід. Він носить окуляри, залазить у будинки через димар. Санта носить хоч і святкове, але досить звичайне вбрання – короткий каптан на ремені та штани. Він має досить кругленький животик, мабуть не відмовляє собі в смачненькому і часто може побалувати себе.

Санта має звичайне зростання і взагалі більше схожий на тих, до кого заходить на Різдво. І діти, і дорослі, напевно, знають у скільки він прийде, куди складе подарунки і як потрапить у будинок. Очікуючі завжди дуже завбачливі та залишають панчохи на каміні.

В образі Санти справді чарівними та казковими є дві деталі. Його помічниками є ельфи і він літає у своєму візку небом.

А як же Дід Мороз? У нього все зовсім навпаки!

Дід Мороз їздить снігом, справжнім снігом, яким ходимо і ми на великих санях. Дідусеві допомагає його онука - Снігуронька, без неї ніяк, адже у кожного нормального земного дідуся має бути онука. Втім, все інше в образі Діда Мороза дуже казкове і чарівне.

Ніколи ніхто не знає як він з'являється в будинку, щоб залишити під ялинкою свої подарунки. Дід Мороз – це казковий великий дідуган, його зростання набагато більше, ніж у будь-якої середньостатистичної людини. Його одяг зовсім не схожий на звичайний, адже це велика шуба і боярська шапка, прикрашені морозними візерунками.

Палиця Діда Мороза – це казковий інструмент для здійснення чаклунства, а не просто опора для ходьби. Від його удару і відбуваються всі новорічні дива. Ну і звичайно, він не носить окулярів, адже із зором у нього все гаразд, незважаючи на його солідний вік.

Як уже згадувалося вище, відмінності цих новорічних чарівників обґрунтовані ще й кліматичними умовами тих місцевостей, в яких мешкають ті, хто вірить у дива та чекає на них.

Саме тому довга шуба до землі та хутряна шапка просто необхідні нашому Дідусеві Морозу. Їх не можна замінити на легкий короткий каптан і тоненький ковпак.

Санта ж пересувається небом, напевно, тому, що в країнах, в яких з'являється чарівник, сніг – рідкісне явище. Там щороку діти моляться, щоб Різдво було сніговим, але бачать це зовсім не часто.

Про інших колег Діда Мороза та їх костюми

Брат вітчизняного Діда Мороза з Фінляндії – Йоулупуккі. Він одягається в одяг червоного кольору і високу шапку у формі конуса, які дуже впізнають фінські діти. Це сивий дідусь. Йоулупуккі має своїх помічників – гномів, із якими він і подорожує. Вони ж одягнені приблизно так само – плащі з хутряною галявиною та гострі шапочки.

Дід Мороз в Естонії називається Йиулувана. На вигляд він майже такий же, як і його фінський колега.

У Швеції здійснюють чаклунство два Діда Мороза. Вони обидва несхожі на звичайних статних і великих стареньких. Один із них – Юлтомтен. Він сутулий і відомий за своїм особливим носом з шишками. А другий – Юлніссаар. Він був зовсім карликом. Свої подарунки вони залишають дітям на підвіконнях, тоді як Санта-Клаус біля каміна.

У Франції Діди Морози теж чинять чари парою. Більш відомий – Пер-Ноель, у перекладі з французької – Батько Різдво. Він «працює» як добрий чарівник, який дарує діткам подарунки. А ось неслухняних дітей «карає» другий Дід Мороз – Шаланд. Він, як звичайний Дід Мороз, одягнений у теплий зимовий плащ. Шаланд не дарує дітям подарунки, він дарує різки неслухняним дітям.

Дід Мороз на Кіпрі зветься Василь. За християнською традицією на цьому острові Святий Василь замінює Святого Миколая.

В Італії Дід Мороз – це жінка, яку називає Фея Бефана. Вона з'являється в будинку за традицією західного Санти через димар і залишає слухняним дітям подарунок, а неслухняним – золу.

У басків Діда Мороза називають Олентцеро. Він ходить зазвичай у національному костюмі і не розлучається з флягою доброго вина.

Діда Мороза Румунії називають Мош Джеріле. Він багато в чому схожий на нашого Дідуся Мороза.

Узбецький та монгольський Діди Морози зазвичай їздять верхи. Вони надягають халати з довгою шубою теж розносять подарунки.

У народів, які сповідують іслам, Дідом Морозом «служить» весняний герой під назвою Хизир. Він одягає зелений одяг. Дуже складно сказати, що він справді є Дідом Морозом, адже він зазвичай приходить у травні.

Схожі статті

Як же виглядає справжній ДІД МОРОЗ: дізнаємося те, про що раніше не думали навіть

Як же виглядає справжній ДІД МОРОЗ: дізнаємося те, про що раніше не думали навіть

Спочатку давайте поговоримо про зовнішній вигляд: Це високий, статний старий, який має дуже представницький вигляд. У нього велика біла борода , яка тягнеться до п'ят. Могутню чарівну палицю весь..

ГРЕЦЬКИЙ ДІД МОРОЗ – Святий Василю!

ГРЕЦЬКИЙ ДІД МОРОЗ – Святий Василю!

Чи знали Ви, що у Греції Дід Мороз – Святий Василь? У Греції Діда Мороза звуть Святий Василь - Айос Василіс, і не Санта Клаус (Святий Миколай). Це ім'я походить від православного грецького святого В..

Як розрізняти Санта Клауса і Діда Мороза? Дізнайтеся зараз!

Як розрізняти Санта Клауса і Діда Мороза? Дізнайтеся зараз!

Діда Мороза від Санта Клауса можна відрізнити, якщо порівнювати їх за певними критеріями: Головний убір: Дід Мороз носить шапку, яка облямована хутром. Санта-Клаус одягає ковпак, на кінці якого висить..

Новорічний КОСТЮМ ДІДА МОРОЗА: який він і як має виглядати?

Новорічний КОСТЮМ ДІДА МОРОЗА: який він і як має виглядати?

Коли наближається Новий Рік, люди розпочинають активну підготовку до нього: купують подарунки, прикраси для дому, ялинки. Для тих, хто хоче стати центром уваги на ранку або корпоративі найважливішим є..

Такі схожі, такі різні: Дід Мороз та Санта-Клаус...

Такі схожі, такі різні: Дід Мороз та Санта-Клаус...

Слов'янська та західна культура розвивалися паралельно, часто запозичуючи один в одного персонажів казок, мотиви мелодій та міфічних героїв. Така тенденція не оминула й улюблені свята, подарувавши на..

Санта чи Дід Мороз? Не дайте себе обдурити!

Санта чи Дід Мороз? Не дайте себе обдурити!

Запобігти обману! Останнім часом на іграшкових Санта-Клаусах рідко вдається побачити однойменну назву. Зазвичай ними написано «Дід Мороз» . Здавалося б, дрібниця, на яку мало хто зверне увагу. Однак ц..

Звідки в Україні беруться Санта-Клауси?

Звідки в Україні беруться Санта-Клауси?

Вплив західної реклами Розглянемо з прикладу великих торгових марок Америки. Усі бачили напередодні Нового року воістину казкову рекламу зі словами «Свято наближається, свято наближається...» Певна рі..

Перевірте себе - відрізніть Діда Мороза від Санта-Клауса

Перевірте себе - відрізніть Діда Мороза від Санта-Клауса

Ми досить писали про те, чим відрізняється справжній Дід Мороз від Санта-Клауса. Щоб ви змогли перевірити, чи не купитеся ви на обман продавців, ми пропонуємо пограти вам у гру. Все дуже просто: ви ди..

Вся правда про Санта-Клауса

Вся правда про Санта-Клауса

Хто вигадав Санта-Клауса На відміну від Діда Мороза , Санта-Клаус прийшов не з давніх легенд. Він був придуманий нещодавно, в 19 столітті, викладачем Клементом Муром. Він написав вірш під Різдво для д..

Дід Мороз: правдиві історії з його біографії

Дід Мороз: правдиві історії з його біографії

Добрий Дідусь Мороз із величезним мішком різноманітних, настільки бажаних дітьми всього світу подарунків, із незмінною помічницею, онукою Снігуронькою , таким сьогодні опишуть зимового чарівника біль..

Дід Мороз проти Санта Клауса чи Санта Клаус проти Діда Мороза? Результати розслідування питання

Дід Мороз проти Санта Клауса чи Санта Клаус проти Діда Мороза? Результати розслідування питання

Коли настають перші холоди, ми мимоволі замислюємося над планами на новорічні свята, як і з ким їх проведемо, про варіанти подарунків для рідних і друзів. Перед Новим Роком полиці гіпермаркетів ломлят..

КОСТЮМ ДІДА МОРОЗА: як вибрати в магазині якісний комплект

КОСТЮМ ДІДА МОРОЗА: як вибрати в магазині якісний комплект

На новорічному святі Дід Мороз завжди опиняється у центрі уваги всіх присутніх. У таких умовах костюм цього героя має виглядати бездоганно. Здається, варто підібрати основні деталі костюма – і образ г..

Який костюм Діда Мороза можна вважати справжнім?

Який костюм Діда Мороза можна вважати справжнім?

Навіть не намагайтеся сперечатися з п'ятирічною людиною про те, чи існує Дід Мороз чи ні — він вас переспорить! Доросліші спробують заперечувати, але недовго, тому що у кожного в пам'яті ще свіжі ново..

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується. Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре
Billibons © 2024
card-mastercard card-visa webmoney qiwi yandex-money